יוגה מול פסיכוזה

בשנים האחרונות עם שינוי התפיסות לגבי ההתמודדות האנושית עם פסיכוזה, צצות טכניקות ושיטות רבות לתמיכה בהתמודדות ובתהליכי החלמה. במשך שנים האמונה בדבר היכולת לחיות ולתפקד עם ההתמודדות הפסיכוטית הייתה פסימית ביותר. אך, רוח האדם תמיד חזקה מתפיסות מקובעות ואמונות דוגמטיות. אנשים המתמודדים עם מצבים פסיכוטיים הראו יכולות גבוהות ומפתיעות, לחיות חיים נורמטיביים, מלאים ואף מיוחדים. אנו מציגים במאמר זה גישה בה אימון היוגה היא דרך נוספת על מנת לקדם תהליכי החלמה נפשיים.

במשך אלפי שנים היוגה שימשה אנשים רבים בחיזוק הרוח וההתגברות על קשיים נפשיים. למרות התפיסה הגופנית לגבי היוגה במערב,  היא למעשה בראש ובראשונה פסיכולוגית בטבעה. יוגה, בהגדרתה המפורסמת ביוגה סוטרה, היא השקטה של הפעילות המנטלית. 
הפסיכוזה בהגדרתה הינה פעילות מנטלית אינטנסיבית, המתגברת עם עלייה ברמת המתח הנפשי. אימון היוגה מחליש את הפסיכוזה בשני מובנים:
1. הוא מפתח מודעות לגוף ולנשימה, דבר שעוזר להבדיל בין תכנים אמיתיים לבין תכנים פסיכוטיים
2. מוריד את רמת המתח בגוף, דבר שתורם לירידה בפעילות של הפסיכוזה.
 
תפיסת היוגה לגבי פסיכוזה נובעת מהתפיסה שלה לגבי טבעו של האדם. על פי תפיסה זו האדם מרוכב מכמה שכבות, כל שכבה אחראית על חוויה נפשית בעומק שונה. במצב פסיכוטי ישנה זליגה של חלומות משכבה מודעת עמוקה יותר אל השכבה האחראית על תפיסת המציאות. לאדם הפסיכוטי תפיסת החלום והמציאות מעורבבים, וכמו שלכולנו החוויה של החלום היא רב חושית, כך גם חווית הפסיכוזה. האדם הפסיכוטי אינו מזהה בין החלומות לבין המציאות, החוויה שלו לגבי שניהם הינה זהה. הזליגה נובעת מטראומה או מתח שגרמו לפגיעה במערכת העצבים  (Shannahoff-Khalsa, 2010). 
 
הפסיכוזה מנתקת את תשומת הלב מהגוף ומהנשימה וסוחפת אותו למערבולת של מחשבות לא מציאותיות, או חלום כפי שכינה את הפסיכוזה Shannahoff-Khalsa, מורה ליוגה לנפגעי נפש במחלקה הפסיכיאטרית של אוניברסיטת בוסטון. אימון היוגה מחזיר את תשומת הלב אל הגוף ואל הנשימה. שמירה של תשומת הלב בגוף ובנשימה לאורך זמן תורם לרגיעה נפשית ומסיט אותה ממערבולת המחשבות המלחיצות (החלום הפסיכוטי), ומביא אותה במגע עם המציאות העכשווית, שהיא על פי תפיסת היוגה, הגוף והנשימה.
 
העבודה המתמדת של החזרת תשומת הלב אל הגוף גורמת להבחין מה גופני ומה נפשי. ברגע שהמתאמן מפתח יכולת להרגיש את גופו באופן ברור הוא נסחף פחות אחרי מחשבות לא רציונאליות. הזדהות עם מחשבות יוצרת מתח נפשי המתבטא בגוף. מודעות ישירה לגוף והנשימה מסיטה תשומת הלב ממחשבות בלתי פוסקות, מרגיע ומאט את תהליכי המחשבה, דבר שתורם להזדהות פחותה עם המחשבות והבחנה טובה יותר בין מה אמיתי ומה הזוי, בין מה עיקר ומה תפל. 
 
במשך עשרות שנים יוגה נמצאה כיעילה להתערבות במקרים של חרדה ודיכאון. לאחרונה עלה עניין של שימוש ביוגה למקרים של סכיזופרניה. בשנים האחרונות התבצעו מספר מחקרים אמפיריים אודות ההשפעה של היוגה בקרב מתמודדים עם סכיזופרניה, הממצאים היו מעודדים מאוד. לא רק שנצפתה ירידה בסימפטומים הפסיכוטיים, כלומר, בהזיות ובמחשבות השווא, אלא גם נצפה שיפור משמעותי בסימפטומים השליליים של הסכיזופרניה, כמו ירידה ברמות הדיכאון והחרדה, ושיפור באיכות החיים, כמו כן, נצפה תפקוד יומיומי טוב יותר (Nagendra. HR, 2000; Duraiswamy. G, 2007; Visceglia. E, 2011).
 
בקבוצת יוגה במועדון החברתי של הצעירים בסניף "אנוש" בבת ים, שאני מלמד בה, מגיעים מתמודדים בגילאי 20-35, מספר פעמים בשבוע. קבוצת היוגה מתקיימת אחת לשבוע, למשך שעה ומשתתפים בה בין חמישה לשמונה מתמודדים. השיעורים מכילים תרגילים מעולם היוגה הטיפולית, בשילוב עם ידע ספציפי אודות אימון יוגה להתמודדות עם פסיכוזה וכן ידע מגישת ההחלמה. התרגילים עצמם הינם פשוטים ומתאימים לרוב האנשים, הם כוללים תרגילים פיזיים, ברובם בשכיבה ותרגילי נשימה בסיסיים, הרפיות ותרגילי ריכוז. החברים מגויסים לקבוצה מצליחים להתמיד ולבצע את התרגילים ובסיום המפגש נראים סימנים ראשונים של רגיעה. 
 
ישנה השפעה חיובית של אימון היוגה על המתמודדים עם פסיכוזה ובכלל מגוון קשיים נפשיים. אך, על מנת שאימון יוגה ישפיע באופן משמעותי, עלינו להבין כי האימון צריך להפוך להיות חלק משמעותי מחיי היומיום. פסיכוזה הינה חוויה נפשית קיצונית, על מנת ליצור שינוי משמעותי בחוויה הנפשית, יש להתאמן כל יום, ואף כמה פעמים ביום. למעשה, המחקרים שאנו קוראים הם עתירי תקציב ומאפשרים אימון יומיומי לנחקרים. לכן הליכה לחוג יוגה אינו מספיק על מנת לשנות מצבי חיים, אלא שילוב היוגה באופן עמוק בחיי היומיום.
 
ביבליוגרפיה:
  • Nagendra HR, Telles S, Naveen KV. An integrated approach of Yoga therapy for the management of schizophrenia. Final Report submitted to Dept. of ISM and H, Ministry of Health and Family Welfare, Government of India New Delhi 2000.
  • Duraiswamy G, Thirthalli J, Nagendra HR, Gangadhar BN. Yoga therapy as an add-on treatment in the management of patients with schizophrenia-a randomized controlled trial. ActaPsychiatrScand2007;116:226-32. 
  • Visceglia E, Lewis S. Yoga therapy as an adjunctive treatment for schizophrenia: A randomized, controlled pilot study. J Altern Complement Med 2011;17:601-7.
 
 

שם מלא *

טלפון *

מייל


Please leave this field empty.