מהי חרדה?

חרדה היא מצב בו האדם חש אי שקט, מתח נפשי ודאגה מפני סכנה או כל איום אפשרי. התקף החרדה יכול להופיע בעקבות סכנה אפשרית או כתגובה למחשבות פחד ודאגה הנוגעות לאירועים בהווה או שעשויים להתרחש בעתיד. חרדה היא תופעה נפוצה ביותר במגוון רחב של אוכלוסיות וגילאים שונים, היא עלולה להופיע מסיבות שונות או ללא התרעה מוקדמת.  ממחקר בארה"ב נמצא ש-13.3% מכלל המבוגרים בגילאי 18-54 (כ-19.1 מיליון איש) מטופלים מידי שנה בהפרעות חרדה ועוד רבים סובלים מתסמיני חרדה כשאינם בטיפול.

 

ההבדל בין פחד לחרדה
למרות שלחרדה ופחד קיימים תסמינים גופניים דומים, ההבדל ביניהם הוא במציאותו של הגירוי. פחד עולה מול גירוי ספציפי או מחשבה שנתפסים כמאיימים, בעוד שחרדה עולה ללא גירוי או מחשבה ומלווה בתסמיני פחד ורגשות שליליים. למרות מציאותו או אי-הימצאותו של הגירוי המאיים, מגיבה מערכת העצבים באופן של "תקוף או ברח – Fight or Flight" מול הגירוי או תחושות הפחד עצמן וכך מתגברת ומשתרשת החרדה באדם והופכת להרגל.  

ממה נובעת חרדה?
פחד או לחץ הוא אחד מהרגשות הבסיסיים אותם חווה במידה זו או אחרת כל אדם. התפתחות של התקפי חרדה בהם הגירוי המפחיד אינו מודע, היא תוצאה של חוסר מודעות ומיומנות נפשית בתהליכי גוף-נפש ובמיוחד לקשר הישיר שבין מחשבות, רגשות ותחושות. משום כך, רכישת אותה מיומנות ותובנה לגבי תהליכים טבעיים אלה היא המפתח לריפוי שלם מהתקפי חרדה וחרדות. רובנו אינם מודעים להשפעה של מחשבות על תחושות הגוף וההיפך. יוגה ומדיטציה פותחות בפני האדם את השער להתגברות על מפחדים וחרדות תוך גילוי עצמי של אותם הרגלים מחשבתיים ותחושתיים המייצרים תחושות דחק, לחץ ופחדים.

מהם התסמינים של חרדה?
חרדה, התקפי חרדה מלווים בתחושות המשתנות מאדם לאדם בעצמתן ובסוגם. ואלו הם:
1.    תחושות מתמידות של דריכות, דאגה, דחק ולחץ נפשי 
2.    מחשבות מטרידות, מפחידות מלוות אותך למשכים ארוכים
3.    עיסוק אובססיבי במחשבה, התנהגות אובססיבית, "טקסים" חוזרים ונשנים (סגירת דלתות, מגרות, ניקוי ועוד)
4.    קושי בהירדמות, יקיצות מרובות ללא סיבה בלילה, איכות שינה לא טובה
5.    אמונות בדבר חוסר הצלחה, דימוי עצמי נמוך, טראומות וקטסטרופות
6.    הימנעות ממפגשים חברתיים, פחד ממימוש עצמי בעבודה, בלימודים, בזוגיות.
7.    תחושות לא נעימות בחזה כגון מועקה, דקירות, דופק מהיר, קושי לנשום
8.    הזעה, רעידות בגוף
9.    בחילה, שלשול, כאבי בטן, דחיפות להטיל שתן
תסמינים אלו יכולים להגיע יחד או לחוד, בזמנים שונים, ללא התרעה מוקדמת ולהיעלם לתקופה או להימשך זמן רב. לכך מצטרפים הפחדים מפני הישנות התקפים דומים ובכך מתגברת הדחק הנפשי.

בתהליך השינוי הטבעי אותו עובר האדם עם יוגה ומדיטציה הוא לומד את הקשר שבין התכנים הנפשיים לתחושות הגוף. עם הגילוי הזה מתחיל להתרחש השינוי וניתוק הקשר, עד להיעלמותו המלאה.

סוגי חרדה:
חרדה קיומית – חרדה הנובעת ממשמעות החיים והמוות, שלנו או של קרובנו. ממשמעות המעשים וההחלטות שלנו מול קיומנו הארעי. עשויה להופיע כתוצאה ממוות של קרוב, ממחשבה על מוות שלנו או של מישהו אחר.
חרדה חברתית וחרדת זרים – חרדה מפני מפגש בחברה או עם זרים, מהתנהגות או מבושה. 
חרדת בחינות – חרדה מתפקוד בתנאי לחץ או מפחד מכישלון

החרדה יכולה להיות חרדה פתאומית שהיא התקף המופיע ללא כל התרעה וללא סיבה ברורה. או חרדה מותנית במצבים מסוימים, כגון מעלית, טיסה, מפגש, ראיון עבודה, מבחן וכו'. 

מה ההשפעה של החרדה?
חרדות והתקפי חרדה יש השפעה גדולה על איכות החיים של האדם ויכולה להתבטא ב:
1.    הימנעות ממפגשים חברתיים, נסיעות בילויים וטיולים
2.    הימנעות מלקחת החלטות חשובות או אתגרים בנוגע לעבודה, מעבר דירה, זוגיות ומערכות יחסים
3.    דימוי עצמי נמוך מיכולות ופוטנציאל בלימודים, בזוגיות בהורות ובעבודה.
4.    הפרעת חרדה עשויה להתפתח להתנהגות אובססיבית כפייתית OCD
5.    בעיות בקשב וריכוז
6.    מצב רוח ירוד ודכאון

כמו כן תחושות הפחד והחרדה משפיעות לרעה על החיוניות של הגוף, מצב הרוח, השינה, המערכת החיסונית של הגוף, רמות הדיכאון, חילוף החומרים והעיכול ועוד. במקרים רבים החרדה הופכת להיות זו המנהלת את קבלת ההחלטות של האדם ואת אופן תפישת המציאות למפחידה ומסוכנת.

שיטת Yoga Meditation Therapy פותחת בפני המתמודדים עם חרדות אפשרות להתגבר על חרדות וחילוץ האנרגיה והחיוניות הכלואים במחשבות אובססיביות, פחדים ודימוי עצמי נמוך. צרו עמנו קשר למידע נוסף אודות השיטה. 

 

 

שם מלא *

טלפון *

מייל


Please leave this field empty.