משקעי הנפש – לשנות הרגלים עם יוגה

ביוגה משתמשים במושג סמסקרה (samskara) המתאר את דפוסי התגובה שלנו ואת האופנים שבהם הפעולה (karma) משאירה בתוכנו רישום לעתיד לבוא. הסמסקרה היא מושג מפתח בתורת הנפש והשחרור של היוגה ותורת הבודהה, הבנתו והתרגולים הנגזרים ממנו מהווים קפיצת מדרגה משמעותית של המתרגל למען שחרורו מסבל.

סמסקרה היא רישום הכרתי (מנטאלי) בגופנו באופן שמהווה תבנית כללית לצורות דומות של תגובה. לדוגמא: כעס - "אני נוהג במכונית בפקק, מכונית מגיעה מהצד ונדחפת לפני, גל של כעס ומחשבות אלימות תוקף אותי, אני צופר ומרים את קולי ומרגיש תחושת חום בכל הגוף." הכעס הזה הוא הרגל תגובה המבוסס על תבנית קדומה המתעוררת כתוצאה מגירויים דומים. אין זה כרגע משנה האם צודקת התגובה – סמסקרה מתארת את התרחיש של תבנית-אב שהיא זרע המחכה לנבוט שוב ושוב.
העיקרון הוא:
1. תבנית של סמסקרה תתעורר בשלב זה או אחר בחיים כמו זרע המחכה לתנאים הנכונים לנבוט
2. תבנית זו תהיה פעילה יותר ויותר ככל שנחזור על אותו הרגל תגובה (משיכה או דחיה)
 
סמסקרות נרשמות בגופנו בצורה פסיכו-פיזית ברמה מעודנת של מתח ותחושות. לסמסקרות יש רמות הטבעה שונות החל מאירוע חולף ללא השפעה ארוכת טווח כמו קו שצוייר בחול ועד לסמסקרות חזקות מאוד שהן כמו חציבה באבן וקשות לשינוי. סמסקרות מוסיפות נדבכים של מתח אלו על גבי אלו ומכתיבות את הרגלי ההתנהגות שלנו ואף מופיעות כתחושה פיזית, חוסר איזון נפשי או מצב כרוני (כמו למשל כאבי ברכיים, לחץ דם גבוה וכו'). 
מקורות של סמסקרות :
1. תגובות ותוצאות של פעולות (חיוביות ושליליות)
2. השפעה של רעיונות ודעות
3. נטיות של דחיה או משיכה
ההשפעות של הסמסקרות הן חשיבה בלתי רצונית, מתח, תגובות ודחפים ללא שליטה, הרגלים ונטיות. הן מהוות את "הסיפור האישי" שיש לכל אחד מאיתנו בצורה של תבניות תגובה כלליות. אם לסכם זאת, מכלול הסמסקרות מהווה את "האישיות שלנו" ואת מפת השחרור המלאה שלנו. הבודהה מצא שהסמסקרה (סנקרה) מעוררת תגובה בגוף על ידי תחושה פיזית. התחושה היא זו אשר מאשרת את התגובה וכך מעגל הסבל מתרחש:
גירוי מעורר סמסקרה => הסמסקרה מעוררת תחושה => תחושה מובילה לשיפוט => שיפוט מוביל לתגובה => תגובה מובילה לחיזוק התחושה והעצמת הסמסקרה => כבילה, בורות והגברת הסבל
 
החוקיות של הסמסקרות לפי פטנג'לי :
1. זכרון וסמסקרה שלובים זה בזה וברגע המתאים הם מתעוררים ליצירת המשך התגובה והתוצאה (IV ,9)
2. הרצון להמשכיות החיים גורם לכך ששרשרת ההתהוות כתוצאה מזיכרון ותגובה היא ללא התחלה וללא סוף (IV ,10)
3. העלמות הסמסקרה מתרחש יחד עם המכלול השלם של הזיכרון, הגירוי, התגובה והתוצאה. כלומר יש אפשרות לסמסקרה עתיקה ובעלת השפעה רבה ומכלול זיכרונות רב לאבד אחיזה בבת אחת (IV ,11)
4. עבר ועתיד נמצאים כאן ועכשיו בצורתם המקורית והם אינם מתערבבים – מפת השחרור המלאה שלנו נמצאת כאן ועכשיו. (IV ,12)
 
דרכים להתנקות מסמסקרות
תרגול היוגה על רבדיו המנטאליים והפיזיים מזכך ומטהר את הנטיות וההרגלים שלנו בגוף הפיזי וברבדים עדינים יותר שלו. התרגול מביא למודעות את אופנים בהם אנו לא בקנה אחד עם כללי ההתנהגות היוגיים (יאמה וניאמה). התרגול מעורר סמסקרות באופן מודע, זורע סמסקרות מתקנות ומטהר את הגוף-נפש. דרך נוספת להכיר סמסקרות, לחוש אותן ולהיפטר מהן היא ללמוד ולתרגל טכניקת מדיטציה של ויפאסאנה. תרגול ויפאסנה הוא תרגול לשחרור שלימד הבודהה לפני כ 2500 שנים והוא נפוץ כיום בקרב מיליוני מתרגלים ברחבי העולם. טכניקה זו נלמדת בקורס של 10 ימים על ידי ארגון בינלאומי שהקים המורה ס.נ. גואנקה אשר לו מרכזים בכל העולם וגם בישראל (העמותה לויפאסנה www.il.dhamma.org ). קורס זה מומלץ ביותר.
 
תרגול מעשי – שינוי הרגל תגובה
בחרו הרגל תגובה שאותו אתם רוצים לשנות (כמו כעס, דאגנות וכד), קחו החלטה לשים לב כאשר הוא מתעורר. ברגע הנכון, כאשר אתם נזכרים, שימו לב לתחושות החולפות בגופכם: חום, דופק, הפרעה בקצב הנשימה ועוד מגוון תחושות. קחו החלטה לא להיות מעורבים בתחושה אלא להתבונן בה באיזון נפשי, בריחוק. תוכלו לשים לגב שהתחושה משתנה והרגל התגובה שלכם משתנה.
 
לסיכוםמשקעי הנפש, סמסקרות הינם רשמים חבויים בגופנו שהן התניות לא מודעות לגירויים. הם מכתיבות את האופנים בהם אנו מגיבים ופועלים בצורה לא מודעת. אלו הם זרעי הסבל והחולי שלנו. תרגול היוגה ומדיטציית ויפאסנה מטהר משקעים רדומים ומאפשר לנו להימנע מהעצמת סמסקרות והשפעותיהן המגבילות בחיי היום יום.
 
 
 

שם מלא *

טלפון *

מייל


Please leave this field empty.