יוגה לפוסט טראומה

אחד המומחים בעולם לפוסט טראומה בשם דר' ואן דר קולק (Dr. Bessel van der Kolk), טוען כי יוגה הינה דרך יעילה להתמודדות עם פוסט טראומה. ואן דר קולק טוען כי הקושי של הפסיכולוגיה לעזור לאנשים המתמודדים עם פוסט טראומה הוא העדר העבודה עם הגוף. הוא בעצמו החל לתרגל יוגה בחיפוש אחר דרך לווסת את הפעילות העצבית במוח ולתת לאנשים תחושה טובה יותר בתוך הגוף. חיפוש זה נבע מתוך מחקר שביצע על השפעת פוסט טראומה על המוח. יוגה התגלתה כדרך יעילה למתמודדים עם פוסט טראומה להכיר את התחושות בגוף ולפתח אימון של יציבות בתוך הגוף.
 

פעמים רבות אנשים הסובלים מפוסט טראומה מפחדים מאוד מהתחושות הגופניות המלוות את הזיכרון הטראומטי. לכן הבעיה בפוסט טראומה אינה באירוע שקרה בעבר, אלא ברשמים שהשאיר האירוע במערכות התחושתית וההורמונלית. כלומר ההתמודדות היא עם ההתרחשויות בהווה. 

כאמור, לאנשים הסובלים מפוסט טראומה מאוד מומלץ לעבור טיפולים המשלבים עבודה עם הגוף, על מנת להחזיר להם את תחושת השליטה בגופם. האירוע הטראומטי מייצר פעילות חזקה מאוד במוח באזורים הקשורים לפחד והישרדות ופעילות חסרה באזורים הקשורים להרגשה של נוכחות. הגוף חוזר שוב ושוב בגלל הפעילות המוחית הזו אל הטראומה ומשחזר אותה שוב ושוב. 

היוגה עוזרת לאדם ללמוד להכיל את התחושות והרגשות הקשים הללו, להיות נוכח בגופו. אנשים עם פוסט טראומה מרגישים כי התחושות הקשות שעוברות עליהם עומדות להישאר לנצח. יוגה עוזרת להבין את הזמניות והשינוי המתמיד בגוף. הרבה פעמים אנשים פונים לטיפול תרופתי מוגזם, סמים ואלכוהול על מנת לברוח מהתחושות הקשות. יוגה מלמדת להכיל את התחושות ולא לברוח מהן, דבר שעוזר להפחית את ההשפעה שלהן.

נקודה ראשונה משמעותית לפוסט טראומה בתרגול היוגה, היא התנוחה הפיזית. להחזיק באותה תנוחה באופן יזום לזמן מסוים עוזר לאדם ללמוד להכיל את התחושות בגוף, ולהתבונן בכך שכולן ברות חלוף. נקודה משמעותית נוספת היא הנשימה, שעוזרת באופן יזום לווסת מצבים נפשיים ותחושות הגוף. עם ההתקדמות בתרגול היוגה האדם נוכח ביכולת שלו לשלוט בגופו ואף בנפשו, מה שמחזיר לאדם המתמודד עם פוסט טראומה את האמון בגופו שלו וביכולת הנפשית שלו להכיל את התחושות השונות. 

מוזמנים להיכנס ולתרגל את התוכנית נגד חרדה, אשר יכולה להועיל גם במקרים של פוסט טראומה

מוזמנים ליצור אתנו קשר למידע נוסף ותרגולי יוגה לפוסט טראומה

 

שם מלא *

טלפון *

מייל


Please leave this field empty.