פריסה ארצית

פריצת דיסק – סיבות, גורמים וטיפול

פריצת דיסק הינה תופעה בה החומר הג'לטיני המפריד בין חוליות עמוד השדרה יוצא ממקומו (נפרץ). הבעיה בפריצת דיסק היא הלחץ של החומר הג'לטיני על חוט השדרה. תופעה זו המכונה הקרנת כאב או סיאטיקה ומובילה לפגיעה קשה באיכות חייו של האדם מבחינה תחושתית ותפקודית. מלווה בהתקף ראשוני (או מספר התקפים לאורך שנים) ובסימפטומים מתמשכים. הפריצה השכיחה ביותר מתרחשת בחוליות הגב התחתון S1-L5, L5-L4 ו L4-L3. פריצת דיסק צווארית שכיחה בחוליות הצוואר C4-C5 , C3-C4 ומאובחנת גם היא בהתקף ראשוני (או מספר התקפים) ובסימפטומים מתמשכים.

 

סימפטומים ראשוניים של פריצת דיסק בגב תחתון (מותני)

פריצת דיסק

ההתקף הראשוני של פריצת דיסק מותנית עשוי להתרחש כתוצאה מאירוע אשר מיד אחריו או בבוקר שלמחרת מופיע בעקבותיו כאב חד ומשתק בגב התחתון המגביל את התנועה. האירוע יכול להיות תנועה "לא טובה" כגון פיתול או פיתול בכיפוף מטה, הרמה או דחיפה של משא כבד, נפילה או חבלה, עמידה ממושכת, חשיפה לקור ושילוב ביניהם. האירוע אינו חייב להיות יוצא דופן אך התחושות המלוות אותו מיוחדות. במידה והחלטתם להגיע למיון בית חולים בעקבות הכאב, סביר להניח שלא יאבחנו את מצבכם במקום על ידי CT או MRI . סביר שיתנו לכם משככי כאבים, זריקת וולטרן או אפידורל. משככי כאבים וזריקות עשויים להועיל לטווח הקצר אל לא מומלץ להסתמך עליהם בטווח הארוך. עם זאת, מנוחה וזמן משפרים את המצב ובדרך כלל כך מסתיים ההתקף הראשוני תוך שבועיים עד 4 שבועות. לאחריו מורגשים הסימפטומים לטווח הארוך (הקרנת הכאב והגבלת התנועה).

סימפטומים מתמשכים של פריצת דיסק מותנית

מבחינה תחושתית – הקרנת כאב לאורך העצב הסיאטי מופיע באחד או יותר מהאזורים הבאים ובדרך כלל לאורך רגל אחת: תחושות של כאב, שריפה, משיכה, נמלול או איבוד תחושה בעכוז, לאורך הצד החיצוני של הירך, מאחורי הברך, לאורך השוק, גב כף הרגל וחלק מהבהונות. ברוב המקרים לא קיים שום כאב בגב התחתון אך רבים מתלוננים על חולשה בגב ותחושה של תנועה בחוליות. מיקום הפריצה בחוליות כלומר S1-L5  ,L5-L4 או L4-L3 ואופי הפריצה (קדמית, אחורית או צידית) משפיע על אזורי ההקרנה.

מבחינה תפקודית – פריצת הדיסק מגבילה את התנועה קדימה (כיפוף קדימה),  כיפוף לאחור, הרמת משקל, ישיבה ממושכת, עמידה ממושכת ומעברים בין מנחי גוף שונים – שכיבה לישיבה וישיבה לעמידה.

המענה של הרפואה הקונבנציונאלית לפריצת דיסק:

1. תרופות – נטילת תרופות משככות כאב כגון: ארקוקסיה, נורופן, אדקס, מוסקול, אדוויל ועוד. לאלו תופעות לוואי שונות והשפעות על הכבד, מערכת העיכול, מערכת העצבים, בהירות המחשבה, מצבי רוח ועוד. כמו כן התרופות מאבדות את יעילותן לאורך זמן.
2. זריקות – וולטרן, אפידורל ועוד – במידה והן מועילות, זמן ההשפעה שלהן נע סביב מספר שבועות. אך אין אינן "מתקנות" את עמוד השדרה ואינן מועילות לטווח הארוך.
3. פיזיותרפיה – פיזיותרפיה – יכולה להועיל בטווח הקצר אך אינה מתקנת בעיות יציבה שהינן המקור העיקרי להתפתחות פריצת דיסק.
4. ניתוח – במידה ומצליח הניתוח או התערבות כירורגית מקומית הרי שהם אמורים להפסיק את הלחץ על חוט השדרה ולהעלים את הסימפטומים. עם זאת בעיות היציבה שהן המקור לרוב פריצות הדיסק אינן נפתרות בניתוח ובמקרים רבים פריצת דיסק או בלט דיסק מופיע בחוליות עליונות יותר.

מענה של רפואה אלטרנטיבית כולל טיפולים פסיביים כגון כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, דיקור, שיאצו, הידרותרפיה, עיסוי ועוד. טיפול פסיבי עשוי להועיל לטווח הקצר אך אינו פותר את שורש הבעיה שהן בעיות היציבה.

טיפול דינמי בפריצת דיסק – יוגה טיפולית

היוגה הטיפולית מציעה מענה כולל לפריצת דיסק לבלט ולהיצרות בין החוליות. היוגה הטיפולית מתבססת על תרגול שהאדם מבצע בעצמו. לכל אלה הסובלים מפריצת דיסק ורוצים לחיות חיים ללא כאבים, ללא כאבי גב, הקרנות עצביות או התקפי כאב, היוגה הטיפולית היא פתרון אמיתי שעובד.

היוגה הטיפולית פותרת את הכאבים וההקרנות הנובעים מפריצת הדיסק מהיסוד. לאחר אבחון, אנו בונים לך תוכנית תרגול יוגה טיפולית המתאימה למצבך, לגופך ולאורח חייך. סדרת תרגילים פשוטה, קלה לביצוע ולתרגול בבית תוריד את עצמת הכאב וההקרנה, תשפר את התנועה, תחזק ותגמיש את הגב ותתקן את בעיות היציבה. עדויות ראשוניות מראות על שינוי מהותי במנח החוליות כתוצאה מתרגול היוגה הטיפולית.


  תוכנית טיפול ושיקום פריצת דיסק כוללת:

  • אבחון על ידי מורי המרכז ליוגה טיפולית
  • בניית תוכנית ריפוי ותרגול אישיים המתאימים לאדם ספציפית
  • הנחיה אישית בפגישות עם המורה
  • הנחיות לאורח חיים בריא ונטרול גורמים מעקבי החלמה

עם פריצת דיסק היוגה הטיפולית עושה שימוש ב:

  • תרגילי גוף מתונים המתאמים אישית תוך שימוש בנשימה ומודעות
  • תרגילי נשימה והרפיה עצמית
  • כלים לריפוי עצמי במצב של כאב

האם יוגה טיפולית עובדת?

היוגה הטיפולית בשיטת גולדמן מתקנת את בעיות היציבה שהן המקור להתפתחות פריצת דיסק. השיטה המבוססת על תרגול מחזקת את השרירים בגוף ומשפרת גמישות ויציבה נכונה. ביוגה הטיפולית אנחנו מתמקדים בכל חלקי הגוף מתוך התפיסה שכל איבר בגוף שלנו משפיע על האיברים האחרים ומושפע מהם. אנו נסייע לכם בחיזוק שרירי הגב, הרצועות התומכות, הכתפיים, הידיים, הברכיים, הרגליים והבטן.

יוגה טיפולית מאמינה ביכולת הריפוי העצמאית של הגוף ושואפת לתת לגוף שלכם את הכלים לרפא את עצמו.

נזקי הישיבה – הסיבה מס' 1 להתפתחות כאבי גב, בלטי דיסק ופריצות דיסק

ברוב המקרים הסיבה להיווצרות פריצת דיסק היא בעיית יציבה הנובעת מניזקי הישיבה. אורח החיים המודרני מעודד ישיבה ממושכת, בלימודים, עבודה ובנהיגה וברפיסה לאחור בכורסאות. נזקי הישיבה גורמים ליכולת ההזדקפות של הגב להתנוון, לשרירים החיצוניים ועד הפנימיים ביותר המכונים זוקפי הגב להיחלש. שילוב של פעילות ספורטיבית, יחד עם התבגרות הגוף ונזקי הישיבה הם שילוב הרסני עבור הגב. הזמנים הארוכים בהם אנו נשענים לאחור על משענות אינו מאפשר לנו לדעת על מצבו האמיתי של הגב והיציבה שלנו. מצב זה יוצר חשיפה של הגוף לפציעות, לאירועים של 'גב תפוס' או 'תנועה לא טובה.

מתי להתחיל בטיפול ?

כאשר הכאב חריף מכדי לזוז שכבו על הגב על שטיח עם רגליים מורמות על כרית. כאשר הכאב שוכך מעט ואפשר ללכת קצת אפשרי ואף מומלץ להתחיל בטיפול האקטיבי של היוגה הטיפולית. טוב לתרגל את התרגול המיוחד לפחות פעמיים ביום. עם הפחתת הסימפטומים אפשר ללכת ולבסוף לחזור לפעילות מלאה.

והקפידו על תרגילי היוגה לקבלת תוצאות מהירות וקבועות. התרגול מסייעלכם לחזק את שרירי השלד החלשים, לתקן הרגלי יציבה גרועים ואף להשיל משקל שמכביד על עמוד השדרה שלכם ולקבל גוף בריא וחזק הרבה יותר/

רכשנו נסיון ומוניטין בטיפול ושיקום פריצת דיסק, בעיות גב ויציבה. תלמידנו שלנו זוכים להקלה משמעותית בכאבים ולשיפור ניכר בתפקוד היום יומי וביכולות התנועה. ניתן לחיות ולתפקד כרגיל. פנו אלינו למידע נוסף בעניין. 

שאלות נפוצות:

מהי פריצת דיסק?

פריצת דיסק היא המצב בו החומר הג'לטני הנמצא בדיסק הבינחולייתי בגב נפרץ. במצב זה יוצא החומר אל המרווח בין החוליות בעמוד השדרה ועשוי לייצר דלקת מקומית (Inmflamation) ולחץ על מוצאי העצבים בין החוליות.

מה הסיבות להיווצרות פריצת דיסק?

ברוב המקרים הסיבה להיווצרות פריצת דיסק היא בעיית יציבה הנובעת מנזקי הישיבה. אורח החיים המודרני מעודד ישיבה ממושכת, בלימודים, עבודה ובנהיגה וברפיסה לאחור בכורסאות.

איזה תופעות מאפיינות פריצת דיסק?

התופעה הנפוצה ביותר המאפיינת פריצת דיסק היא הקרנה עצבית לגפיים. פריצת דיסק בגב התחתון עשויה להשפיע לאורך העצב הסכיאטי (סכיאטיקה) באחד או יותר מהמוקדים הבאים: גב תחתון, מותן, ישבן, מפשעה, ירך, ברך, שוק, כף הרגל והבהונות.

האם חייבים לנתח במקרה של פריצת דיסק?

במקרים רבים לא חייבים לנתח במקרה של פריצת דיסק במיוחד במקרה בו האדם מעוניין לשפר את מצבו באמצעות תרגול מתקן יציבה. לאחר אבחון אנו בונים לכל אדם תוכנית תרגול שמטרתה לשפר את הנזקים היציבתיים והניוון שהוביל להיווצרות הפריצה.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים