פריסה ארצית

פריצת דיסק – סיבות, גורמים וטיפול

פריצת דיסק הינה תופעה בה החומר הג'לטיני המפריד בין חוליות עמוד השדרה יוצא ממקומו (נפרץ). הבעיה בפריצת דיסק היא הלחץ של החומר הג'לטני על חוט השדרה. תופעה זו המכונה הקרנת כאב או סיאטיקה ומובילה לפגיעה קשה באיכות חייו של האדם מבחינה תחושתית ותפקודית. מלווה בהתקף ראשוני (או מספר התקפים לאורך שנים) ובסימפטומים מתמשכים. הפריצה השכיחה ביותר מתרחשת בחוליות הגב התחתון S1-L5, L5-L4 ו L4-L3. פריצת דיסק צווארית שכיחה בחוליות הצוואר C4-C5 , C3-C4 ומאובחנת גם היא בהתקף ראשוני (או מספר התקפים) ובסימפטומים מתמשכים.

סימפטומים ראשוניים של פריצת דיסק בגב תחתון (מותני)

פריצת דיסק

ההתקף הראשוני של פריצת דיסק מותנית עשוי להתרחש כתוצאה מאירוע אשר מיד אחריו או בבוקר שלמחרת מופיע בעקבותיו כאב חד ומשתק בגב התחתון המגביל את התנועה. האירוע יכול להיות תנועה "לא טובה" כגון פיתול או פיתול בכיפוף מטה, הרמה או דחיפה של משא כבד, נפילה או חבלה, עמידה ממושכת וחשיפה לקור ושילוב ביניהם. האירוע אינו חייב להיות יוצא דופן  אך התחושות המלוות אותו מיוחדות. במידה והחלטתם להגיע למיון בית חולים בעקבות הכאב, סביר להניח שלא יאבחנו את מצבכם במקום על ידי CT או MRI . סביר שיתנו לכם משככי כאבים, זריקת וולטרן או אפידורל. משככי כאבים וזריקות עשויים להועיל לטווח הקצר אל לא מומלץ להסתמך עליהם בטווח הארוך. עם זאת, מנוחה וזמן משפרים את המצב ובדרך כלל כך מסתיים ההתקף הראשוני כשבועיים עד 4 שבועות. לאחריו מורגשים הסימפטומים לטווח הארוך (הקרנת הכאב) והגבלת התנועה.

סימפטומים מתמשכים של פריצת דיסק מותנית

מבחינה תחושתית – הקרנת כאב לאורך העצב הסיאטי מופיע באחד או יותר מהאזורים הבאים ובדרך כלל לאורך רגל אחת: תחושות של כאב, שריפה, משיכה, נמלול או איבוד תחושה בעכוז, לאורך הצד החיצוני של הירך, מאחורי הברך, לאורך השוק, גב כף הרגל וחלק מהבהונות. ברוב המקרים לא קיים שום כאב בגב התחתון אך רבים מתלוננים על חולשה בגב ותחושה של תנועה בחוליות. מיקום הפריצה בחוליות כלומר S1-L5  ,L5-L4 או L4-L3 ואופי הפריצה (קדמית, אחורית או צידית) משפיע על אזורי ההקרנה.

מבחינה תפקודית פריצת הדיסק מגבילה את התנועה קדימה (כיפוף קדימה),  כיפוף לאחור, הרמת משקל, ישיבה ממושכת, עמידה ממושכת ומעברים בין מנחי גוף שונים – שכיבה לישיבה וישיבה לעמידה.

המענה של הרפואה הקונבנציונאלית לפריצת דיסק:

1. תרופות – נטילת תרופות משככות כאב כגון: ארקוקסיה, נורופן, אדקס, מוסקול, אדוויל ועוד. לאלו תופעות לוואי שונות והשפעות על הכבד, מערכת העיכול, מערכת העצבים, בהירות המחשבה, מצבי רוח ועוד. כמו כן התרופות מאבדות את יעילותן לאורך זמן .
2. זריקות – וולטרן, אפידורל ועוד – במידה והן מועילות, זמן ההשפעה שלהן נע סביב מספר שבועות. אך אין אינן "מתקנות" את עמוד השדרה ואינן מועילות לטווח הארוך.
3. פיזיותרפיה – יכולה להועיל בטווח הקצר אך אינה מתקנת בעיות יציבה שהינן המקור העיקרי להתפתחות פריצת דיסק.
4. ניתוח – במידה ומצליח הניתוח או התערבות כירורגית מקומית הרי שהם אמורים להפסיק את הלחץ על חוט השדרה ולהעלים את הסימפטומים. עם זאת בעיות היציבה שהן המקור לרוב פריצות הדיסק אינן נפתרות בניתוח ובמקרים רבים פריצת דיסק או בלט דיסק מופיע בחוליות עליונות יותר.

מענה של רפואה אלטרנטיבית כולל טיפולים פסיביים כגון כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, דיקור, שיאצו, הידרותרפיה, עיסוי ועוד. טיפול פסיבי עשוי להועיל לטווח הקצר אך אינו פותר את שורש הבעיה שהן בעיות היציבה.

טיפול דינמי בפריצת דיסק – יוגה טיפולית

היוגה הטיפולית מציעה מענה כולל לפריצת דיסק לבלט ולהיצרות בין החוליות. היוגה הטיפולית מתבססת על תרגול שהאדם מבצע בעצמו. לכל אלה הסובלים מפריצת דיסק ורוצים לחיות חיים ללא כאבים, ללא כאבי גב, הקרנות עצביות או התקפי כאב, היוגה הטיפולית היא פתרון אמיתי שעובד.

היוגה הטיפולית פותרת את הכאבים וההקרנות הנובעים מפריצת הדיסק מהיסוד. לאחר אבחון, אנו בונים לך תוכנית תרגול יוגה טיפולית המתאימה למצבך, לגופך ולאורח חייך. סדרת תרגילים פשוטה, קלה לביצוע ולתרגול בבית תוריד את עצמת הכאב וההקרנה, תשפר את התנועה, תחזק ותגמיש את הגב ותתקן את בעיות היציבה. עדויות ראשוניות מראות על שינוי מהותי במנח החוליות כתוצאה מתרגול היוגה הטיפולית.


  תוכנית טיפול ושיקום פריצת דיסק כוללת:

  • אבחון על ידי מורי המרכז ליוגה טיפולית
  • בניית תוכנית ריפוי ותרגול אישיים המתאימים לאדם ספציפית
  • הנחיה אישית בפגישות עם המורה
  • הנחיות לאורח חיים בריא ונטרול גורמים מעקבי החלמה

עם פריצת דיסק היוגה הטיפולית עושה שימוש ב:

  • תרגילי גוף מתונים המתאמים אישית תוך שימוש בנשימה ומודעות
  • תרגילי נשימה והרפיה עצמית
  • כלים לריפוי עצמי במצב של כאב
רכשנו נסיון ומוניטין בטיפול ושיקום פריצת דיסק, בעיות גב ויציבה. תלמידנו שלנו זוכים להקלה משמעותית בכאבים ולשיפור ניכר בתפקוד היום יומי וביכולות התנועה. ניתן לחיות ולתפקד כרגיל. פנו אלינו למידע נוסף בעניין. 

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים