טיפול נפשי באמצעות קשב

טיפול נפשי באמצעות קשב

טיפול באמצעות קשב נמצא יעיל מאוד בהחלמה מבעיות נפשיות ותופעות פסיכוסומאטיות שונות. פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ותרפיסטים עושים שימוש הולך וגובר בקשב ככלי טיפולי בעבודתם. קשב מטפח מודעות עצמית, רוגע, בקרה על תגובות ויש לו השפעה חיוביות על כל תחומי החיים לרבות מערכות יחסים, התנהלות עצמית, השגת מטרות ומיומנויות למידה. הקשב הוא תרגול אותו מתבקש האדם לבצע בעצמו ולשלב אותו באורח חייו והוא יכול לבוא לצד כל טיפול אחר לרבות תרופתי. פרוטוקולים טיפוליים שונים כמו YMT שמים את תרגול הקשב יחד עם תרגולי נשימה ויוגה במרכז הטיפול ומאפשרים לאדם התקדמות מואצת תוך מתן האפשרות להורדה במינון התרופות הפסיכיאטריות ואף גמילה מהן.

 

טיפול בקשב הינו למידה של מיומנות לטיפול עצמי. שורשי השיטה מגיעה מהמסורת הבודהיסטית הרואה בסבל האנושי תופעה כלל אנושית שיש לה פתרון כולל ואוניברסלי. על כן, הסיפור האישי והבעיות האישיות של כל אדם זוכות להקשר רחב יותר ופתרון מעמיק וסופי. ההצלחה בטיפול באמצעות קשב תלויה בהתמדה בתרגול ובשימוש במיומנות זו. על כן בשיטה זו האדם אינו 'מטופל' אלא תלמיד הלומד ומיישם שיטה.

העיקרון המנחה בטיפול באמצעות קשב היא המעורבות האקטיבית של הלומד תוך העלאת ריכוז, תשומת לב ואיזון נפשי מול כל התופעות הנחוות (מחשבות, תחושות, רגשות, גירויים חושיים ומצבי התודעה) בכל רגע ורגע. אי-התגובה הנובעת מהאיזון הנפשי מאפשרת לאדם להכיר את שורשי הסבל הנפשי תוך הפחתה ושינוי הרגלי התגובה. מתוך ההתבוננות המאוזנת לומד האדם על עצמו באופן מעמיק ופותר תסבוכים נפשיים עמוקים ביותר. שיטה זו מאפשרת לאדם ללמוד מיומנות לחיים יחד עם תלות מועטה במטפל.

הבודהה היה ידוע כמי שידע להתנהל מול אנשים עם בעיות נפשיות והראה בצורה ברורה ויעילה כיצד תרגול ואורח חיים מאפשרים לכל אדם לשחרר עצמו מסבל נפשי. עם זאת, אורח החיים המודרני הציב בפני האדם אתגרים נפשיים גדולים יותר והדבר הביא לפיתוח והתאמה של פרוטוקולים ללימוד קשב המתאימים למצבים אלו. אחד מהפרוטוקולים הטיפוליים שפותחו הוא Yoga Meditation Therapy – YMT המשלבת תרגולי יוגה, תרגילי נשימה, ריכוז וקשב לטיפול בבעיות נפשיות.

פנו אלינו למידע נוסף.

פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון *

מייל