פריסה ארצית

סיבות להתפתחות פריצת דיסק, בלט ובקע בגב התחתון

קיימות שתי קטגוריות להתפתחות פריצת דסק, בקע או בלא בעמוד השדרה. הראשונה היא תאונה או חבלה והשניה היא יציבה ועומס.  הקטגוריה הראשונה כוללת את כל אלה שנפגעו כתוצאה מתאונה, נפילה או חבלה. רוב הסובלים מפריצת דיסק, בלט או בקע אינם נכללים בקטגוריה זו. הקטגוריה השניה מהווה את רוב הסובלים ומאמר זה מתאר את הסיבות להתפתחות תופעות אלה.

1. ישיבה ממושכת על כסאות – רובנו לומדים שנים רבות, יושבים על כסאות, חלקנו ישבו על כסאות גם בשירות צבאי, לימודים ועבודה. בין אם מדובר בכסאות נוחים יותר או פחות, כל כסאות המשענת מחלישים את הגב ומנוונים אותו. בעקבות ישיבה ממושכת על כסאות שרירי ה hamstrings מתקצרים ויוצרים עומס על האגן והגב התחתון בכיפופים קדימה. רובנו אינם יושבים זקופים אלא רכונים קדימה דבר שמעלה את העומס על הגב התחתון.

2. ספורט – הרמת משקולות, חדרי כושר, ריצה, רכיבה על אפניים או ספורט תחרותי. בדרך כלל אינם מתבצעים תחת השגחה קפדנית וללא תרגול משלים שכולל מתיחות. עומסים הנגרמים כתוצאה ממשקל הגוף, קפיצות, משקולות, מנחי גוף בעייתיים כגון על אפניים מעמיסים לזמן ארוך על השלד והגב ועומסים היוצרים שינויים במבנה עמוד השדרה ובזוקפי הגב (שרירי היציבה הזוקפים את הגב).

3. הרמת משאות כבדים בצורה לא נכונה למשכים ארוכים וללא הדרכה מתאימה, במקרה שזה קרה בעבודה, כדאי להתייעץ עם עורך דין אובדן כושר עבודה לראות אם מגיע פיצוי

4. הריון – שילוב של גב חלש, שרירי בטן חלשים ובעיות יציבה קודמות מחמירים עם התפתחות ההריון. מרכז הכובד נע קדימה ומעמיס על חוליות הגב התחתון. כמו כן, צירי הלידה גם הם מעמיסים מאוד על הגב התחתון.

5. משקל יתר – כמו בהריון, זהו מצב שאינו בריא לגב התחתון כיוון שכרס מניעה את מרכז הכובד קדימה, מחלישה את שרירי הבטן ומעמיסה על זוקפי הגב.

6. מתח, דכאון, לחץ נפשי.

7. בעיות יציבה שונות (ראו מאמר בנושא >>)

8. מעברים מהירים ושילוב בין הגורמים – שילוב בין הגורמים הללו ומעבר חד בין תפקודים שונים ללא הדרגתיות מעמיס מאוד על הגב והדבר תורם להתפתחות פריצת הדיסק כמו למשל – לאחר תקופות ארוכות של ישיבה ממושכת לפעילות ספורטיבית אינטנסיבית, ריצה או חדר כושר. או למשל עליה מהירה במשקל, הרמת משאות כבדים לאחר תקופה ארוכה של חוסר פעילות.

במקרה בו חוויתם פריצת דיסק או בלט כתוצאה מגורמים אלה, צרו עימנו קשר לתיקון המצב.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים