פריסה ארצית

גמילה מתרופות SSRI באמצעות יוגה טיפולית

תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה SSRI  נפוצות מאוד, במיוחד במדינות המערב. שתיים מוכרות ונפוצות מאוד בשמן המסחרי, פרוזאק וציפרלקס. התרופות הללו אמורות להשפיע על הספיגה של הסרטונין במוח, בכך הן מורידות את תחושות הדיכאון. הבעיה שנתייחס אליה כאן קשורה בקושי להפסיק עם התרופות וכיצד ניתן להשתמש ביוגה הטיפולית כדרך טבעית להפסיק את נטילתן ולטפל בשורש הבעיה.
 
תרופות SSRI – קיצור של Selective Serotonin Reuptake Inhibitor או בעברית: מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים מעכבות את ספיגת הנוירוטרנסמיטר מסוג סרוטונין. הסרוטונין אחראי על מגוון רחב של תפקודים, בין השאר משפיע על תחושות הקשורות למצב הרוח, תיאבון, הנאה מינית וויסות הטמפרטורה בגוף. 
 
תופעות הלוואי הנפוצות לנטילת תרופות SSRI הן הפרעות בשינה, הפרעות במערכת העיכול המתבטאות בדרך כלל בהרגשת בחילה, הפרעות בתפקוד המיני, הפחתת החשק המיני וקושי להגיע לאורגזמה. יש לציין כי אסור לשתות אלכוהול בזמן שימוש בתרופה כי עשויה להיות השפעה נגדית על הסרוטונין במוח. בעיה נוספת שיש לקחת בחשבון היא שיעילות התרופות אינה גבוהה, הן אינן משפיעות על כולם ותופעות הלוואי משתנות מאדם לאדם.
 
בשל תופעות הלוואי שתרופות אלו גוררות עם שימושן, פיתחו תרופות חדשות שיחליפו את הפרוזאק והיום נפוצות תרופות בשם מסחרי אחר: לוסטראל, ציפרמיל ורסיטל. חברות התרופות משקיעות הון עתק בפיתוח תרופות חדשות כל העת בשל תופעות הלוואי שהן גוררות והניסיון הלא מוצלח להגיע לאחוזי הצלחה גבוהים יותר.
 
אנשים המתמודדים עם דיכאון נחלקים לשלושה סוגים ביחס לשימוש בתרופות SSRI:
1. אלו שהתרופה היא ממש הצלה בשבילם והם אינם מסוגלים לתפקד בלעדיה, ולכן לא יוכלו לעבור גמילה, שכן הם תלויים בה לתפקוד יומיומי. 
2. אלו שהתרופות נוגדות הדיכאון כלל לא משפיעות עליהם ולכן להם הגמילה רלוונטית מאוד. 
3. וישנה אלו שהתרופות עוזרות אך הם משתמשים בהן רק לתקופות הקשות, להם מאוד רלוונטית הגמילה. 
 
כמובן שישנם מקרים בהם המצב קשה מאוד ובהם יש צורך להשתמש בתרופות אלו גם אם באופן זמני. במאמר זה איננו עוסקים במצבים בהם האדם במצב חוסר אונים וסבל נפשי קשה, אלא דווקא על המקרים בהם אנחנו מתחמקים מהתמודדות על ידי כדורים, לעניות דעתנו, אלו הם רוב המקרים.
 
דיכאון וחרדה מלויים בתחושות גוף קשות. אדם בוגר שחש תחושות אלו, ושאינו מבין את מקורן, זקוק להדרכה או עזרה. עם זאת הפתרון התרופתי הנפוץ כל כך ואשר משנה האיזון הכימי במוח, אינו פתרון אמיתי ומתמיד ואינו מטפל בשורש הבעיה אלא רק בסימפטום. הגוף והנפש אינם לומדים את הדרך החוצה מתחושות אלו, אלא מסתמכים על עזרה כימית חיצונית שאינה טבעית. כאשר מוקד השליטה הוא חיצוני אנו מאבדים את יכולת הלמידה וההתמודדות עם הבעיה הנפשית בעצמנו.  
 
במאמר זה אנו מציעים דרך אחרת, בה אנחנו מתייחסים לתחושות הקשות של דיכאון וחרדה כיד מכוונת לשנות משהו בחיינו, תפיסתנו ועולמנו הרגשי. אם אנחנו פונים לתרופות אנו מכהים את התחושות וזורמים לכיוונים שלא משפרים את מצבנו בטווח הארוך, אלא מקפיאים אותו ופעמים רבות אף מחמירים אותו. ביקורת נפוצה על השימוש בתרופות ממין זה היא הקלות שבהן הן ניתנות על ידי הרופאים. במקום לשלוח אנשים לטיפול נפשי או חיפוש אחר מקור התחושות הקשות ושינוי אורח החיים הם מפנים אנשים לפתרון כימי מלאכותי. 
 
דבר נוסף ודי מדהים הוא, שתרופות אלו גורמות אצל אנשים מסוימים למחשבות התאבדות. האבסורד הוא שאין התייחסות למקור המחשבות הללו והשפעת התרופות על הנטייה הנפשית הזו. ארגון הבריאות העולמי מנסה לאחרונה לבדוק קשר בין התאבדות לשימוש בתרופות אלו. האם רופא המשפחה שלכם אמר לכם את העובדה המזעזעת הזו לפני שרשם לכם את התרופה?
 
יעילות היוגה בהתמודדות עם דכאון וחרדה מוכחת במחקרים ובמקרים רבים. עבור מתרגל היוגה יהיה קשה להתכחש לתחושות הטובות והמשחררות שמביא עמו התרגול. אנשים רבים יצאו מדיכאון וחרדה באמצעות יוגה. ההבדל המרכזי בגישה היוגית נעוץ בדרך שבה היוגה מתמודדת עם התחושות הקשות, באופן ישיר. האדם לומד לשנות את התחושות בגופו, הוא לומד להתבונן בהן בריחוק, לא להזדהות עימן ולומד טכניקות יעילות לשינוי מצב רוחו. תחושות הדיכאון והחרדה דועכות והיכולת להכילן משתפרת משמעותית. תרגול היוגה מטהר את משקעי הנפש אשר יצרו דפוסים של דיכאון וחרדה. עם הזמן היוגה משנה את דפוסי התגובה של האדם ובכך האדם משתנה. 
 
למידע נוסף על תוכניות הגמילה מתרופות SSRI פנו אלינו לשיחת יעוץ.