פריסה ארצית

גישת היוגה לטיפול בחרדה

הפרעת חרדה נחשבת לנפוצה ביותר בקרב הבעיות הנפשיות. בארצות הברית מופיעה הפרעת חרדה (GAD – General Anxiety Disorder) ב 5.7% מהאוכלוסייה במשך החיים. הפרעה זו יכולה לפגוע בתפקודו של האדם בצורה משמעותית, היא בעלת תסמינים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. במשך השנים פותחו טיפולים רבים להתמודדות עם חרדה, תרופות פסיכיאטריות וגישות פסיכולוגיות, כמו גם טיפולים אלטרנטיביים למיניהם.

 

אחד האלמנטים החדשים בתקופה האחרונה שנמצאו יעילים לטיפול בחרדה היא יוגה ו-'קשב'. קשב הוא הפניית תשומת הלב אל הגוף באופן מודע ושווה נפש. זו שיטה המבוססת על מדיטציה ונקראת פעמים רבות, קשב, ויפאסאנה, מיינדפולנס או קשיבות. על פי גישה זו, האדם יושב ומתבונן פנימה אל מצבו הנפשי והגופני באופן מודע ומאוזן. זהו מצב גופני סטטי. הקשב נחשב יעיל ביותר במחקרים קליניים לטיפול בחרדה.

הייחוד של היוגה בטיפול בחרדה הוא שילוב של עבודה עם הגוף באמצעות תנועה ונשימה, וזאת בנוסף לקשב, שמהווה את אחד ממאפייני תרגול היוגה. בשל הקושי, בזמן חרדה, להישאר במצב סטטי, היוגה מציעה שילוב של תנועה ונשימה מודעות על מנת לפתח יכולת להגיע למצב סטטי. העבודה עם הגוף באמצעות תנועה ונשימה מביא את המתרגל בהדרגה למצב של קשב לגוף ולנשימה. המתרגל מתחיל מאימון בעל אופי דינמי ועם הזמן הוא מפתח יכולת להישאר במצב סטטי, נוח ויציב על מנת לפתח את יכולת הקשב. יחד על ההתמדה בתרגול וככל שמיומנות הקשב עולה מתרחשים מספר תהליכים:
1.    הרשמים ההכרתיים-תחושתיים (סמסמקרות ביוגה) הגורמים להתקפי חרדה, נחלשים ונעלמים.
2.    המתרגל מבין בעצמו כיצד הרגלי חשיבה ותגובה תורמים או גורעים מתח וחרדה בגוף
3.    המתרגל הופך לרגיש יותר לגבי התהליכים הגופניים והנפשיים המתרחשים בגופו ויכול לקבל החלטות שקולות יותר
4.    המתרגל הופך להיות מיומן יותר לנהוג באופן מאוזן גם במצבים של לחץ וחרדה וואה אותם בהקשר חדש של לימוד עצמי.

הטיפול בחרדה באמצעות יוגה מכוון אל השליטה במצבים מנטאליים ללא תנועה ותגובה. אך כשהתפתחה היוגה לפני אלפי שנים, מפתחיה הבינו את הקושי 'לשבת בשקט', לכן הם פיתחו עבודה ייחודית עם הגוף והנשימה אשר גם היא מקדמת ומפתחת כשרים מנטליים. תהליך עבודה זה מאפשר להתאים לכל אדם תרגול על פי מצבו גם אם אין הוא מסגול 'לשבת בשקט'. אנו יודעים כיום שהמנגנונים הנפשיים שאינם מאפשרים לנו לשבת בשקט, אלו הם אותם מנגנונים נפשיים הקשורים בחרדה. לכן עבודה דרך תנועה ונשימה בשלבים הראשונים, מפחיתה ואף מכחידה את הפרעות החרדה.

התפיסה הזו לגבי תרגול היוגה מקבלת תמיכה בטקסטים המרכזיים שלה היוגה. בטקסט המרכזי של היוגה, היוגה סוטרה של פטנג'לי, מתוארת היוגה המלכותית, הראג'ה יוגה. בטקסט זה המיקוד הוא נפשי, ישנו שימוש מסוים בגוף, המתבטא בעיקר בתנוחות ישיבה ונשימה, אך לא השימוש המוכר לנו משיעורי היוגה במערב. טקסט נוסף, מאוחר יותר מבחינה כרונולוגית, 'האטה יוגה פרדיפיקה' מתאר את היוגה המוכרת לנו יותר עם השימוש המרכזי בתנוחות יוגה המכונות אסאנות, ותרגילי נשימה המכונים פראנהיאמה. בטקסט זה ההתמקדות היא כאמור יותר גופנית. בתחילת הטקסט מוסר כי האטה יוגה תפקידה להוביל אל הראג'ה יוגה, כלומר השימוש בגוף ובנשימה מוביל בסופו של דבר אל העבודה המנטלית בעלת האופי הסטטי. מטרתה של היוגה הפיזית להוביל אותנו למצב בו אנו יושבים בשקט.

היוגה נמצאה מתאימה להתמודדות עם חרדה על ידי מפתחיה הקדומים, גם על ידי כלי מחקר מודרניים, וגם על ידי אנשי מקצוע רבים המשתמשים בטכניקות יוגה בנוסף לטיפול המקובל. ההבנה שהחרדה פועלת על הגוף ומבטאת את עצמה כסימפטומים גופניים משנה את ההתייחסות של הטיפול המקובל. היוגה משתמשת בגוף ככלי לשינוי הנפשי, באמצעות תנועה, תרגילים פיזיים ונשימה. העבודה על הגוף משנה את הדינמיקה הנפשית אשר מורגלת בתגובות חרדתיות למצבים מגוונים. תרגול היוגה משנה את דפוסי התגובה הנפשיים, מתגובות של פחד וחרדה, לתגובות הבאות מתוך מודעות לגוף ולנשימה והמתבטאות באיזון נפשי.

למידע נוסף ותרגול להתמודדות עם חרדה אתם מוזמנים לפנות אלינו.